Pokaż menu

Kim jest doula?

Od pewnego czasu coraz więcej słyszy się o doulach, coraz więcej kobiet chce, by doule towarzyszyły im podczas ciąży, porodu i połogu. Doula to piastunka kobiety ciężarnej (z gr. kobieta „która służy”). Kobieta matkująca matce, która wspiera fizycznie i emocjonalnie rodzącą. Doula to kobieta doświadczona  w macierzyństwie, z dużą wiedzą o przebiegu fizjologicznym porodu oraz o zachowaniu kobiety rodzącej w trakcie samego porodu. Zazwyczaj po wielu szkoleniach przygotowujących ją do tej ważnej roli.

Doula może “być” z kobietą już podczas ciąży – pomagać przejść przez burzę hormonów, zrelaksować masażem, pomóc przygotować ciało i duszę do tego ważnego wydarzenia. Może także pomóc oswoić się kobiecie z nową rolą w jej życiu lub otoczyć opieką dopiero kilka tygodni przed porodem .

Podczas porodu doula jest z rodzącą przez cały okres trwania akcji porodowej. Zazwyczaj przyjeżdża na początku pierwszej fazy porodu do domu kobiety. Pomaga jej w tym czasie masażem, aromatoterapią, muzykoterapią lub po prostu zapewnia swoją obecność, wiedzę i wsparcie. Kiedy poród się rozwija razem jadą do szpitala lub domu narodzin.
W przeciętnym szpitalu rodząca ma do czynienia z wieloma osobami – inna osoba zajmuje się nią w ciąży, inna w czasie porodu (w trakcie którego może nastąpić zmiana lekarza i położnej). Doula nie jest członkiem ekipy medycznej ale zapewnia ciągłość opieki i stwarza poczucie bezpieczeństwa. To niejako nowe odczytanie roli, jaką dawniej spełniała akuszerka.

Po porodzie doula pozostaje z matką tak długo, jak kobieta tego potrzebuje. Wspiera w pierwszych dniach macierzyństwa, służy profesjonalną pomocą i dba o komfort matki i dziecka.

Obecność douli przy kobiecie rodzącej powoduje, że:
– poród przebiega krócej (o około 25%)
– rodząca łatwiej i lepiej radzi sobie z bólem porodowym/skurczami  i tym samym ma mniejszą potrzebę sięgnięcia po środki przeciwbólowe
– poród ma większą szanse być porodem niezmedykalizowanym, a tym samym zmniejsza się ryzyko jego zakończenia poprzez cesarskie cięcie
– zostaje pogłębiona relacja i współpraca pomiędzy rodzącą a partnerem podczas porodu rodzinnego
– zmniejsza się możliwość wystąpienia problemów podczas karmienia piersią po porodzie
– zmniejsza się możliwość wystąpienia depresji poporodowej
– podwyższa się poziom samooceny młodej mamy
– obniża się poziom lęku u kobiety

Doulą może zostać kobieta, która:
– chce wspierać kobiety rodzące
– zna fizjologię przebiegu porodu i rolę bólu porodowego
– zna i potrafi zastosować naturalne techniki łagodzące ból oraz pomagające przejść rodzącej przez kolejne fazy porodu
– jest osobą odpowiedzialną i empatyczną
– umie panować nad swoimi emocjami
– jest dyspozycyjna
– nie ma traumy własnego porodu, która mogłaby zakłócić naturalny przebieg porodu, w którym uczestniczymy jako osoba towarzysząca

Doula nie może zastąpić położnej, która ma odpowiednie kwalifikacje medyczne do opieki nad pacjentką w czasie porodu i ponosi odpowiedzialność za jej stan zdrowia. Doula zazwyczaj nie ma wykształcenia medycznego, a powinna mieć ukończony kurs przygotowujący ją do tej roli.

Podczas wyboru douli, warto zwrócić uwagę na:
– przygotowanie kobiety do bycia doulą (szkolenia, kursy, uczestnictwo w konferencjach tematycznych)
– porozumienie, jakie tworzy się podczas waszej rozmowy (doula będzie towarzyszyć wam w ważnych wydarzeniach, warto zatem wybrać osobę, z którą nawiążecie pozytywną relację)
– zbliżoną wizję przebiegu porodu i wzajemnych oczekiwań (podobne poglądy np. na temat porodu naturalnego, znieczulenia zewnątrzoponowego, karmienia piersią, a także roli ojca w czasie porodu, kontaktu z personelem medycznym).

autorka: Joasia Paluchiewicz
Pomysłodawczyni i współorganizatorka wrocławskiej Szkoły Rodzenia-Natura. Dyplomowana doula z powołania, Instruktor noszenia dzieci w chustach oraz doradca naturalnego pieluszkowania dzieci. Uczestniczka wielu szkoleń organizowanych przez Fundację Rodzić po Ludzku oraz międzynarodowych konferencji dla lekarzy i położnych organizowanych przez Fundację Kobieta i Natura. Prywatnie: mama Tymka i Jasia. Jej marzenie- otwarcie Domu Narodzin, w którym kobiety bezpiecznie będą mogły rodzić w zgodzie z samą sobą.

Listopad 5, 2016 powrót