Nadużywanie antybiotyków może prowadzić do raka jelita

Ostatnio opublikowane wyniki badań sugerują, że wysokie spożycie antybiotyków, znacznie zwiększa ryzyko formowania się polipów w jelicie grubym, mogących ulegać przemianie złośliwej do raka jelita.
Jest to kolejny dowód na to, że flora bakteryjna jelit odgrywa kluczową rolę w rozwoju tego nowotworu.
Wyniki pochodzą z dużego badania obserwacyjnego z udziałem ponad 120 tys. pielęgniarek. W 1976 r. w chwili włączenia kobiet do badania, były one zdrowe i miały 30-55 lat. Po ponad 30 latach, wśród nich rozpoznano 1194 przypadków nieprawidłowych wzrostów w okrężnicy i odbytnicy.
Okazało się, że kobiety które stosowały antybiotyki przez co najmniej 2 miesiące w wieku 20-39 lat, były o 36% bardziej narażone na rozwój polipów lub gruczolaków, niż te które ich nie stosowały. U starszych kobiet (w wieku 40-59), ta tendencja była jeszcze bardziej widoczna. Jeśli stosowały one antybiotyki przez dwa miesiące lub dłużej, prawdopodobieństwo rozwoju gruczolaka wynosiło aż 69%.
Antybiotyki powodują zmniejszenie się kolonizacji fizjologicznych bakterii jelitowych. Powoduje to zaburzenie równowagi i nadmierny rozrost drobnoustrojów chorobotwórczych. Wydaje się, że ludzie, którzy nadużywają antybiotyków (szczególnie w infekcjach wirusowych), mogą być bardziej narażeni na polipy, a tym samym rozwój raka jelita grubego, niż ludzie, którzy stosują ich mniej.
Więcej na ten temat na stronach The Guardian.
źródło: www.farmacja.pl