Pokaż menu

WITAMINA D – słoneczne zasilanie

Badania naukowe potwierdzają, że aż 90% społeczeństwa w Polsce cierpi na niedobory witaminy D*. Niedobory te zwiększają ryzyko rozwoju wielu chorób. Często nie są one diagnozowane przez lekarzy, ponieważ wiążą się ze zleceniem pacjentowi odpłatnych badań poziomu 25-hydroksywitaminy D we krwi. W zależności od laboratorium wykonanie takiego badania kosztuje od 45 do nawet 140 złotych. Tym bardziej więc warto wiedzieć, jakie są przyczyny niedoborów witaminy D, o której mówi się, że jest „witaminą słońca”.

Działanie witaminy D:

̶  pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i zębów,
̶  pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni,
̶  pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi,
̶  pomaga w prawidłowym wchłanianiu i wykorzystywaniu wapnia i fosforu,
̶  bierze udział w procesie podziału komórek,
̶  pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Przyczyny niedoborów witaminy D:

̶  niedostateczna ekspozycja na promieniowanie słoneczne,
̶  obniżona synteza skórna witaminy D, np. u osób po 65 roku życia,
̶  otyłość i unikanie aktywności fizycznej,
̶  dieta uboga w witaminę D,
̶  stosowanie kosmetyków z filtrami UV,
̶  choroby nerek,
̶  choroby wątroby,
̶  choroby jelit,
̶  zespoły upośledzonego wchłaniania,
̶  choroby genetyczne,
̶  leki przeciwdrgawkowe.

Synteza skórna witaminy D

Witamina D w naszym organizmie jest wytwarzana na drodze syntezy skórnej pod wpływem promieniowania słonecznego UV. Można w ten sposób zaspokoić 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. W okresie jesienno-zimowym (od października do marca) synteza skórna witaminy D praktycznie nie zachodzi ze względu na zmniejszone nasłonecznienie. Dodatkowo syntezę zmniejszają różne warunki pogodowe, zanieczyszczenia powietrza, odzież, kosmetyki z filtrem UV, ważna jest również pigmentacja skóry (im ciemniejsza karnacja, tym słabsza jest synteza skórna witaminy D).
Przy niedostatecznej syntezie skórnej witaminy D potrzebne jest uzupełnianie jej niedoborów preparatami dostarczającymi odpowiednich ilości tej witaminy. Wskazane jest, by witamina D, jako związek rozpuszczalny w tłuszczach, była dostarczana do organizmu wraz z tłuszczem (np. w preparatach D-VITUM FORTE witamina D jest rozpuszczona w oleju lnianym, charakteryzującym się wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega-3).

REKOMENDOWANE DZIENNE SPOŻYCIE WITAMINY D**

dzieci 600-1000 j.m.
zdrowe osoby dorosłe 800-2000 j.m.
kobiety w ciąży 1500-2000 j.m.
otyli dorośli i seniorzy 1600-4000 j.m.

* Płudowski P. i wsp. (2013) Ocena stanu zaopatrzenia w witaminę D w populacji osób dorosłych w Polsce. Standardy medyczne/ Pediatria, T.11, str. 609-617.
** Płudowski P. i wsp. (2013) Witamina D: Rekomendacje dawkowania w populacji osób zdrowych oraz grupach ryzyka deficytów – wytyczne dla Europy Środkowej 2013 r., Standardy medyczne/Pediatria, T.10, str. 573-578

zdjęcie: https://pixabay.com

4 lipca, 2021 powrót