Pokaż menu

Dłonie i stopy – obowiązkowa pielęgnacja przez cały rok!

Szczególnym zagrożeniem dla kondycji dłoni są słoneczne wakacje, szkodzi im bowiem nadmierne opalanie, kontakt z wodą, szczególnie słoną i chlorowaną, wiatr. Latem trudno uniknąć opalania albo odmówić sobie pływania w morzu czy basenie, można natomiast zminimalizować szkodliwy wpływ tych przyjemności na skórę.

Dłonie podlegają ciągłej ekspozycji na słońce. Promienie UV przyspieszają starzenie się skóry, woda wypłukuje lipidy z naturalnego płaszcza ochronnego skóry, osłabia paznokcie, powoduje ich matowienie. Kondycji dłoni nie sprzyjają prace w ogrodzie czy porządki, a robienie przetworów zabarwia je na kolory letnich owoców.

Dlaczego skóra dłoni starzeje się najszybciej?

Dłonie są podatne na zniszczenie, bo ich skóra jest cienka i pozbawiona gruczołów łojowych. Szybko wysycha, bywa podrażniona i zaczerwieniona. Niewielka ilość tkanki tłuszczowej, która z wiekiem maleje, sprawia, że na rękach dobrze widoczne są żyłki i ścięgna. W miarę upływu lat skóra traci elastyczność i jędrność, bo ubywa włókien kolagenu i elastyny. Te, które pozostają, tracą swą sprężystość i nie pełnią dobrze funkcji rusztowania skóry. Możemy jednak opóźnić proces starzenia się skóry dłoni. Ładne dłonie można mieć bez względu na wiek, wykonywaną pracę czy też warunki pogodowe. Ale pielęgnacja nie może sprowadzać się tylko do opiłowywania i lakierowania paznokci. Największą ozdobą jest gładka, miękka, miła w dotyku skóra. Jak tego dokonać?

Myć ręce letnią wodą, bo nie lubią one ani gorącej, ani zimnej. Zetknięcie z detergentami wysusza skórę. Staje się szorstka, sucha, pęka i piecze. Najlepiej stosować mydło bezzapachowe o neutralnym pH, a po każdym myciu dokładnie wytrzeć ręce i koniecznie posmarować je odpowiednim kremem.

Stosować dobry krem. Skóra dłoni, po zewnętrznej stronie prawie pozbawiona gruczołów wydzielających ochronną warstwę tłuszczową, potrzebuje wsparcia. Trzeba ją nakremować po każdym kontakcie z wodą. Warstwa kremu to naturalna rękawiczka. Jeśli przed snem posmarujemy dłonie grubszą warstwą, w nocy skóra lepiej wchłonie potrzebne składniki. Skuteczne kremy do rąk powinny zawierać odżywcze witaminy, substancje nawilżające i ochronne.

Peeling i maski – dłoniom suchym i zniszczonym dobrze zrobi raz w tygodniu peeling. Może być gotowy lub domowy, np. mieszanka cukru lub soli, oliwki do ciała i kilku kropli cytryny. Skutecznym zabiegiem jest peeling łączony z masażem kremem lub oliwką. Do złuszczania można stosować też peelingi enzymatyczne. Po peelingu warto nałożyć maseczkę, posmarować nią dłonie grubą warstwą, owinąć folią i ręcznikiem. W salonie kosmetycznym można skorzystać z maski parafinowej, która intensywnie nawilża, regeneruje i wygładza skórę rąk. Zregenerować dłonie możemy domową odżywczą maską – najlepiej nałożyć ją na noc i włożyć bawełniane rękawiczki. Maski są bogate w substancje odżywcze i regenerujące, takie jak olej z pestek winogron, olejek jojoba, oliwa z oliwek, masło shea, olejek migdałowy, substancje wspomagające syntezę kolagenu. Najlepiej zadziała na zniszczone dłonie maska termoaktywna, którą w gabinecie zrobi kosmetyczka. Jeżeli skóra jest bardzo wysuszona i popękana, nie stosujemy peelingu, bo warstwa rogowa jest już uszkodzona i enzymy zbyt intensywnie by ją rozpuściły, a drobinki ścierne jeszcze bardziej podrażniły. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie płatków owsianych. W miseczce zalewamy płatki gorącą wodą i rozdrabniamy je pędzelkiem z twardego włosia. Uzyskaną masę kładziemy na skórę dłoni i kilka minut delikatnie wcieramy. Zabieg ten jest bardzo łagodny, tarcie niewielkie, a rezultat zadowalający.

Masaż i ćwiczenia – podczas nakładania kremu przed snem dobrze jest wykonać szybki masaż. Ułatwi to wchłonięcie kosmetyku, dłonie będą sprawniejsze, zniknie z nich opuchlizna. Korzystne są też ćwiczenia: energiczne zaciskanie i otwieranie pięści oraz, przy szeroko rozstawionych palcach, szybkie przebieranie tak jak przy grze na fortepianie.

Plamy i przebarwienia – powstałe latem przebarwienia, spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce, mogą rozjaśnić kremy wybielające. Jednak ich stosowanie wymaga cierpliwości, na efekty trzeba czekać dość długo. Uporczywe plamy może usunąć doświadczony dermatolog, stosując laser albo głęboki peeling kwasami.

Prace domowe i ogrodowe – przy wykonywaniu tych czynności należy używać gumowych rękawic. Zabarwienia z owoców i warzyw usunąć można z dłoni za pomocą soku z cytryny.

Manicure – to sposób na piękne dłonie, który zapewnia prawidłowy wzrost i wygląd paznokci. Paznokcie powinny być prawidłowo opiłowane, skórki wokół paznokci gładkie, a nie poszarpane. Pielęgnację paznokci wykonujemy regularnie raz w tygodniu. Skracamy i korygujemy kształt paznokci pilnikiem papierowym lub szklanym, moczymy paznokcie kilka minut w letniej wodzie i odsuwamy skórki drewnianym patyczkiem. Na zakończenie malujemy paznokcie ochronną emalią, która regeneruje, utwardza, chroni i wypełnia ubytki płytki paznokcia. Na tę bazę możemy też nałożyć lakier do paznokci. Aby cieszyć się zdrowymi i pięknymi paznokciami, możemy skorzystać z odżywki.

Zabiegi gabinetowe – pielęgnację dłoni możemy uzupełnić zabiegami w gabinetach kosmetycznych: maska parafinowa, maski algowe, masaż, lampy ze światłem podczerwonym. Nowością ostatnich lat są zabiegi wykonywane w obrębie skóry dłoni, takie jak mezoterapia z użyciem kwasu hialuronowego, gliceryny, witamin i mikroelementów, które wprowadza się przez ostrzykiwanie skóry dłoni. Kwas hialuronowy przyciąga i wiąże cząsteczki wody. Dzięki temu skóra na dłoniach jest lepiej nawilżona. Zabieg niweluje drobne zmarszczki, a także widoczność żyłek. Do wygładzenia skóry stosuje się też zabieg laserem, który stymuluje procesy regeneracyjne i syntezę kolagenu.

Lato – niełatwy czas dla stóp

Latem stopy, podobnie jak dłonie, miewają przykre dolegliwości, które mogą pogorszyć ich wygląd i kondycję w ciągu następnych miesięcy.

Pocenie się i przesuszanie – brak gruczołów łojowych powoduje, że naskórek stóp szybko się przesusza, a duża ilość gruczołów potowych powoduje szybkie i obfite pocenie. Pot paruje, sól z niego zostaje na skórze i dalej wysusza stopy. W efekcie mogą się zdarzyć suchość i piekące pęknięcia. Pocące się stopy są narażone na choroby grzybicze. Aby ich uniknąć, dobrze jest codziennie wieczorem zrobić im kąpiel w wodzie z solą kąpielową lub miętą, potem dokładnie wytrzeć.

Dezodoranty do stóp zapewniają uniknięcie przykrego zapachu, są również antyperspiranty czy pudry zapobiegające poceniu. Można kupić wkładki wymienne z pochłaniaczem węglowym, które niwelują pocenie się nóg i wydzielanie nieprzyjemnego zapachu. Urazy, odciski, obrzęki – wbrew pozorom stopom nie służy też letnie obuwie. Klapkami uderzamy w piętę, wbijając kurz w naskórek, a odkryte palce narażone są na mechaniczne urazy, złamania lub pęknięcia. Unikajmy ciasnych i niewygodnych butów, by nie powstały odciski. Jeżeli już się zrobiły, usuwajmy je specjalnymi plastrami. Aby paznokcie nie wrastały, nie obcinajmy ich na okrągło. Zgrubiały, zrogowaciały naskórek – zgrubienia powstają w miejscach wrażliwych, są ochroną, ale mogą pękać. Dla większości – za wyjątkiem diabetyków – nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale mogą wywołać ból podczas chodzenia. Zwykle zrogowaciały naskórek usuwa się jedynie ze względów estetycznych. W tym celu stosuje się np. tarkę do stóp. Trzeba jednak używać jej ostrożnie, bo podczas ścierania można zetrzeć zdrowe części naskórka i uszkodzić skórę. Bezpieczniej jest poddać się temu zabiegowi w gabinecie kosmetycznym. Od tarki do stóp lepszy jest pumeks, który ściera zrogowaciały naskórek delikatniej. Przed użyciem pumeksu dobra jest kąpiel stóp, a po zabiegu (jakimkolwiek narzędziem) nałożenie warstwy kremu do stóp.

Grzybica stóp – ważne jest, by przestrzenie pomiędzy palcami były zawsze suche, ponieważ grzybicy sprzyja wilgoć. Grzybica stóp to bardzo powszechna, choć krępująca dolegliwość. Można ją rozpoznać po swędzącej, zaczerwienionej skórze, pokrytej sączącymi się pęcherzykami, mogą pojawić się też głębsze rany. Jeśli nie podejmie się leczenia, choroba może się przenieść na inne części ciała. Grzyby rozwijające się na stopach dobrze się czują w wilgotnym i ciepłym środowisku, zwłaszcza między palcami stóp, ponieważ łatwo wnikają w wilgotną, zmiękczoną skórę. Ryzyko infekcji wzrasta w sprzyjających okolicznościach, korzystania z publicznych miejsc – np. basen, sauna, sala sportowa. Grzybica stóp atakuje też wtedy, gdy układ odpornościowy jest osłabiony. Kiedy pojawią się zmiany, początkowo między palcami, konieczna jest wizyta u dermatologa. Pielęgnacja dla zdrowia i urody Peeling stóp – oczyści skórę z martwe[1]go naskórka, przygotuje do depilacji, pomagając wydostać się wrośniętym włoskom. Poza tym skóra po peelingu lepiej wchłania substancje odżywcze i pielęgnacyjne z balsamów czy kremów.

Depilacja – wskazane jest usuwanie nieestetycznych włosków z palców stóp.

Pedicure – namoczenie stóp w ciepłej wodzie ze specjalnymi solami pomoże zmiękczyć naskórek. Usuwamy stwardniały naskórek, obcinamy paznokcie na kwadratowo, delikatnie odsuwamy skórki.

Pielęgnacja kremem – zawsze po kąpieli, przed snem, smarujemy stopy dobrym kremem do stóp – efekt pedicure utrzyma się na dłużej, skóra stóp będzie miękka i nawilżona.

Autor: mgr Barbara Włudyka
Źródło: Świat Farmacji, 05/2024

 

 

12 maja, 2024 powrót