Pokaż menu

Alergiczny nieżyt nosa

Alergiczny nieżyt nosa (ANN) to alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń układu oddechowego. Na alergiczny nieżyt nosa cierpi około 500 mln osób na całym świecie. Nieleczony ANN obniża jakość życia a także skutkuje gorszymi wynikami w pracy czy w nauce.

Alergiczny nieżyt nosa to reakcja zapalna błony śluzowej nosa oraz spojówek oczu. Reakcje pojawiają się bezpośrednio po kontakcie z alergenem. Początek reakcji zapalnej jest spowodowany przez uwolnienie z komórek histaminy. Alergen np. w postaci pyłku łączy się z wydzielanymi przez organizm przeciwciałami klasy IgE. Wówczas tworzy się kompleks, który przyłącza się do komórek tucznych magazynujących histaminę. Następuje uwolnienie histaminy i wystąpienie objawów podrażnienia śluzówki nosa. Alergiczny nieżyt nosa objawia się wodnistą wydzieliną, kichaniem, swędzeniem nosa i jego niedrożnością.

Szacuje się, że alergikiem jest co czwarty Polak. Największy odsetek stanowią wszelkiego rodzaju uczulenia na pyłki kwiatów, traw i drzew. Objawy nasilają się wiosną, u niektórych pacjentów kończą się latem, a u innych dopiero jesienią.

Katar alergiczny jest coraz powszechniejszym schorzeniem. Dane wskazują na różnice w częstości pojawiania się objawów alergicznego nieżytu nosa, w zależności od miejsca zamieszkania. Alergie częściej występują w dużych, zanieczyszczonych miastach niż na czystych ekologicznie terenach.

Przyczyny alergicznego nieżytu nosa

Alergeny wywołujące objawy alergicznego nieżytu nosa najczęściej dostają się do organizmu drogami oddechowymi. Są to:

Alergeny mogą być obecne w powietrzu przez cały rok. Są to najczęściej zarodniki grzybów pleśniowych, które znajdują się wewnątrz oraz na zewnątrz pomieszczeń. Alergeny sezonowe, to najczęściej pyłki roślin, które pojawiają się od wczesnej wiosny do jesieni. Najczęściej alergenami są pyłki roślin wiatropylnych, wytwarzające duże ilości lekkiego pyłku przenoszonego przez wiatr na znaczne odległości. Powodują one pojawienie się objawów alergicznego nieżytu nosa w czasie kwitnienia rośliny. Unikanie kontaktu z alergenem nie jest możliwe, jednak można ograniczyć narażanie się na dużą ilość pyłku. Suche, słoneczne dni wiosną oraz latem są najtrudniejsze dla alergików, ponieważ stężenie pyłku w powietrzu jest największe.

Rodzaje alergicznego nieżytu nosa

Alergiczny nieżyt nosa może być:

Alergiczny nieżyt nosa można również klasyfikować jako postać łagodną, umiarkowaną lub ciężką (kiedy występują zaburzenia snu, trudności z wykonywaniem podstawowych czynności, gorsze wyniki w nauce).

Objawy alergicznego nieżytu nosa

Alergiczny nieżyt nosa objawia się charakterystycznymi symptomami. Są to:

Większość objawów alergicznego nieżytu nosa pojawia się najczęściej kilka minut po kontakcie z alergenem. U części chorych symptomy są uporczywe i mogą powodować problemy ze snem oraz zakłócają codzienne funkcjonowanie. Ponadto objawom alergicznego nieżytu nosa często towarzyszom symptomy zapalenia spojówek, zapalenia zatok przynosowych czy ataki astmy.

Leczenie alergicznego nieżytu nosa

Leczenie alergicznego nieżytu nosa jest kompleksowe. W zależności od intensywności reakcji alergicznej stosuje się różne rodzaje leczenia. Najprostszym oraz najbardziej skutecznym sposobem jest unikanie kontaktu z alergenami sprawczymi oraz odczulanie (immunoterapia swoista).

Stosowanie leków łagodzi i zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości oraz pozwala prowadzić normalne życie. Ponadto zapobiega powikłaniom alergicznego nieżytu nosa takim jak zapalenie zatok, zapalenie ucha, utrata węchu. Leki dobiera się w zależności od potrzeb pacjenta. Najczęściej w łagodzeniu objawów alergicznego nieżytu nosa stosuje się leki przeciwhistaminowe, które blokują mechanizm powstawania alergii. Wspomagająco można zastosować leki obkurczające naczynia krwionośne błony śluzowej nosa. Jednak mogą one być przyjmowane jedynie przez krótki czas, maksymalnie tydzień.

Do leczenia objawowego alergicznego nieżytu nosa stosuje się następujące grupy leków:

Roztwory wody morskiej (izotoniczne oraz hipertoniczne) są polecane szczególnie dla małych dzieci, ze względu na ich wysoki profil bezpieczeństwa oraz dobrą tolerancję. Preparaty te najczęściej stosuje się jako leczenie wspomagające. Ich działanie polega na oczyszczaniu nosa z alergenów, kurzu i wspomaganiu usuwania zalegającej wydzieliny. Dodatkowo roztwory hipertoniczne działają przeciwobrzękowo.

Źródło: Świat farmacji, 04/2021

11 kwietnia, 2021 powrót