Czy potrzebna nam recepta na bezsenność?
Zdrowy sen to taki, który przynosi nam wypoczynek i regeneruje siły. Stanowi on podstawy naszego funkcjonowania. Z tej okazji warto zwrócić uwagę na bezsenność, która staje się codzienną dolegliwością stale powiększającej się grupy Polaków.
Problem dotyczy zarówno młodszej jak i dorosłej populacji, oddziałując na ogólne funkcjonowanie organizmu, obniżając jakość życia oraz będąc przyczyną wielu chorób przewlekłych. W dobie różnorodnych dostępnych terapii oraz reklam leków i suplementów diety niełatwo odnaleźć odpowiednią drogę postepowania przy nasilającym się problemie bezsenności.
Kiedy możemy mówić o bezsenności?
Bezsenność to jeden z objawów zaburzeń snu, czyli zespołu zaburzenia rytmu dobowego. Charakteryzuje się trudnościami w zasypianiu oraz w utrzymaniu snu, zbyt wczesnym budzeniem się i złą jakością snu. Mamy wtedy wrażenie, że sen nie jest regenerujący. Jeśli takie symptomy powtarzają się częściej niż 3 razy w tygodniu przez ponad miesiąc, to możemy mówić o bezsenności i powinniśmy podjąć leczenie, by problem się nie nasilał.
Bezsenność Polaków w liczbach*
Bezsenność wpływa na funkcjonowanie organizmu w ciągu dnia. Z roku na rok staje się coraz większym problemem społecznym, powodując wiele chorób przewlekłych. Połowa polskiej populacji w wieku powyżej 30 lat uważa, że cierpi na zaburzenia snu. Co czwarty Polak cierpi na niedobór snu, problem ten dotyka szczególnie młodsze pokolenia. Ta statystyka stawia Polskę na niechlubnym pierwszym miejscu wśród krajów Unii Europejskiej. Problemem jest zarówno skala, jak również niewiedza w zakresie postępowania w przypadku bezsenności. Szczególnie, że aż 20% Polaków przyjmuje leki nasenne przynajmniej raz w miesiącu.
Błędne koło bezsenności
Jak najczęściej postępujemy w przypadku bezsenności? Zazwyczaj scenariusz przebiega w ten sposób: idziemy do apteki, gdzie polecane są nam nie leki, a suplementy diety, które mogą jedynie uzupełnić codzienną dietę. Zachęceni reklamą dajemy się przekonać do suplementów, ale problem nie znika, tylko się nasila. Rozczarowani
i zmęczeni objawami idziemy do lekarza, żądając skutecznego, silnego leku na receptę. Lekarz wypisuje receptę na benzodiazepiny lub pochodne o potwierdzonej skuteczności
i sile działania, ale z dużym ryzykiem uzależnienia. Musimy pamiętać, że leki syntetyczne mogą być stosowane maksymalnie przez 4 tygodnie, gdyż stosowane dłużej uzależniają i są trudne w odstawieniu.
Alternatywny schemat postępowania w przypadku bezsenności
Jak zatem radzić sobie skutecznie z bezsennością? Warto trzymać się właściwego schematu leczenia bezsenności. Zaczynamy od metod niefarmakologicznych i przede wszystkim zmieniamy swoje zachowania codzienne i nastawienie: usuwamy zegary
z sypialni, nie staramy się spać na siłę, lekkie posiłki spożywamy wczesnym wieczorem, ale nie bezpośrednio przed snem – ta sama zasada dotyczy ćwiczeń fizycznych.
Jeśli jakość snu nie poprawia się, udajemy się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wywiad i ustali czy i jakie preparaty przyjmowaliśmy oraz w drodze diagnostyki wykluczy inne schorzenia. W przypadku bezsenności, lekarz rodzinny, zanim sięgnie po silniejsze leki syntetyczne, ma możliwość zastosowania leków pochodzenia naturalnego o działaniu sedatywnym i nasennym. Warto je stosować szczególnie w przypadku pacjentów, którzy wcześniej nie przyjmowali syntetycznych leków nasennych. Benzodiazepiny lub ich pochodne powinny być rozważane jedynie w przypadku braku skuteczności leczenia lekiem pochodzenia naturalnego.
Natura na bezsenność
Leki naturalne o udokumentowanej w badaniach klinicznych skuteczności zawierają najczęściej ekstrakt z waleriany oraz ekstrakt z szyszek chmielu. Połączenie tych ekstraktów powoduje poprawę najważniejszych parametrów snu: skraca się czas zaśnięcia, następuje poprawa ogólnych parametrów snu, sen jest głębszy i bardziej regenerujący oraz skraca się liczba wybudzeń podczas całego snu. Efekty można zaobserwować już w pierwszych dniach leczenia, a pełny rezultat jest osiągany jest po około 2 tygodniach. W aptekach można dostać bez recepty również suplementy diety, ale jak sama nazwa wskazuje, służą one uzupełnianiu niedoborów w diecie, a nie leczeniu bezsenności. Bardzo ważne jest by sięgać po leki o odpowiedniej dawce substancji czynnych, których skuteczność działania została potwierdzona w badaniach klinicznych. Bionorica od wielu lat wspiera rozwój i badania leków naturalnych służących leczeniu bezsenności. Edukuje pacjentów na www.lunapret.pl jak niefarmakologicznie zwalczyć problemy ze snem, aby poprawić ich jakość życia.
Życzymy samych miłych snów!
Więcej na temat różnić między lekami a suplementami znajdziesz na www.lekiczysuplementy.pl