Pokaż menu Page 1

Fenomen zielonej herbaty

Nikt nie wie, jaka jest prawdziwa historia odkrycia herbaty, choć istnieje na ten temat wiele legend. Do Europy została przywieziona na początku XVII w. przez holenderskich i portugalskich kupców.

Herbata ma dwie łacińskie nazwy: szwedzki botanik, Karol Linneusz, nazwał ją Thea sinensis, zaś jego brytyjski kolega, sir George Watt, przechrzcił ją w XIX w. na Camellia sinensis. Nazwa „Camellia” pochodzi od nazwiska Georga Josepha Kamela, jezuity i farmaceuty, który napisał dzieje roślinności Filipin. W literaturze fachowej obie nazwy są używane zamiennie. Camelia sinensis, zwana również herbatą chińską lub krzewem herbacianym, jest małym zmiennym zimozielonym krzewem o skórzastych eliptycznych liściach. Istnieje wiele jej odmian hodowanych w różnych zakątkach świata. Obok oryginalnych odmian krzewów herbacianych pochodzących z Chin (łac. Camellia sinensis odmiana sinensis) lub Assamu (łac. Camellia si nensis odmiana assamica), uprawia się także tzw. hybrydy – rośliny powstałe ze skrzyżowania tych dwu odmian.

Z krzewu herbacianego otrzymuje się kilka produktów w zależności od długości procesu fermentacji liści, m.in. herbatę białą, czarną, żółtą, oolong (ulung) i zieloną. Najbardziej szlachetną, bo zachowującą najwięcej wartości i witamin, jest herbata zielona. W przeciwieństwie do odmiany czarnej nie poddaje się jej procesowi fermentacji. Świeżo zerwane liście pozostawia się do przeschnięcia, a następnie, w wyniku obróbki cieplnej, powstrzymuje się proces fermentacji. Dzięki etapowi podgrzewania enzymy zostają unieczynnione, a połączenia alkaloidów z garbnikami zachowane. W wielu regionach wysokiej klasy zielone herbaty produkuje się klasyczną, starożytną metodą, wykonując wszystkie czynności ręcznie. Częściej jednak produkcja odbywa się mechanicznie. Herbata zielona ma smak bardziej gorzki niż czarna, a w filiżance napar przybiera barwę jaśniejszą, zbliżoną do cytrynowo-żółtej lub słomkowej.

Skład zielonej herbaty

Camellia sinensis zawiera:

Ilość katechin w herbacie zależy od czasu trwania procesu fermentacji, dla tego zielona herbata wykazuje wyższą zawartość pochodnych katechinowych w porównaniu z innymi herbatami;

Zastosowanie i działanie

W chińskiej medycynie moc zielonej herbaty wykorzystuje się w leczeniu zaburzeń trawiennych, bólów głowy, zatruć alkoholowych i rozstrojów żołądka. Ciekawostką jest, że zielona herbata pojawiając się po raz pierwszy w Europie w XVII w., początkowo dostępna była przede wszystkim w aptekach, jako środek przeciwko rozstrojowi żołądka, wzdęciom oraz jako lek przeciwgośćcowy. Obecnie uważa się, że większość jej właściwości wynika z faktu, że składniki zielonej herbaty są silnymi „zmiataczami wolnych rodników”. Wiele chorób przewlekłych i stanów zapalnych jest wynikiem stresu oksydacyjnego i generowania wolnych rodników.

Właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata ma również szereg innych zastosowań. Chłodny napar polecany jest do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek oraz powiek. Wyciągi z niej używane są do produkcji kosmetyków, np. kremów, szamponów, żeli, mleczek, maseczek, które m.in. wzmacniają cebulki włosowe, chronią skórę przed działaniem promieni słonecznych, bakterii i grzybów. Japońscy naukowcy wierzą także, że w zielonej herbacie tkwi tajemnica długiego życia. Zawarte w niej składniki wpływają bowiem hamująco na procesy starzenia się organizmu – zielona herbata jest świetnym antyoksydantem, zmiataczem wolnych rodników. Stwierdzono, że EGCG jest 25–100 razy wydajniejszym antyoksydantem niż witaminy C i E.

Podsumowanie

Obecnie na rynku europejskim znajduje się duża ilość różnych herbat zielonych, czarnych, białych, typu ulung oraz suplementów diety, zawierających ekstrakty z zielonej herbaty w kapsułkowanej formie. Działanie zielonej herbaty i jej głównej substancji czynnej – galusanu epigalokatechiny (EGCG), zostało poparte rezultatami wielu badań prze prowadzonych na różnych modelach zwierzęcych, z udziałem ludzi oraz w doświadczeniach in vitro. Wykazano w nich, że związki zawarte w zielonej herbacie wykazują właściwości przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwmiażdżycowe. Zielona herbata jest powszechnie uważana za surowiec bezpieczny, którego spożywanie nie jest związane z działaniami ubocznymi. Ewentualne działania niepożądane i przeciwwskazania do stosowania wynikają z zawartości kofeiny w zielonej herbacie. Dlatego picie tego naparu może być prostym i skutecznym sposobem wspierania naszego zdrowia.

Autor: mgr farm. Barbara Domagała
Źródło: Świat Farmacji, 01/2025

16 marca, 2025 powrót