Maski kosmetyczne – koncentrat urody
Maski kosmetyczne stosowane są w intensywnych programach pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Stosuje się je, aby dostarczyć skórze więcej substancji odżywczych, bardziej o nią zadbać, szybciej zregenerować itp. Działanie maski zależy od jej bazy oraz znajdujących się w niej substancji aktywnych.
Maski kosmetyczne są bardzo popularne. Wykonywane są zarówno w ramach zabiegów domowych, jak i w gabinetach kosmetycznych. Ze względu na formę bazy kosmetyków można podzielić na:
- stałe,
- proszkowe,
- miękkie (kremowe, żelowe itp.).
Baza może tylko wspomagać wchłanianie substancji aktywnych albo przez swój skład i właściwości również oddziaływać na skórę.
Maski żelowe – oczyszczające
To łatwe w użyciu preparaty na bazie celulozy, agaru, pektyn, alginianów, syntetycznych polimerów itp. Preparat nakłada się na twarz przez rozprowadzenie żelu opuszkami palców lub pędzelkiem. Usunięcie polega na zmyciu albo starciu preparatu, przy czym jednocześnie usuwa się wierzchnią warstwę rozmiękczonego naskórka. Z tego względu maski żelowe często nazywane są oczyszczającymi. Częstymi składnikami masek są dekstryna i skrobia, które wraz z wysychaniem maski kurczą się i dają efekt ściągnięcia lub napięcia skóry. Wysychająca maska wywołuje uczucie chłodu. Maski żelowe stosowane są do cery przetłuszczającej się i łojotokowej.
Maski kremowe – liftingujące
Najczęściej stanowią emulsję typu olej/woda (O/W) lub woda/olej (W/O). Nakłada się je cienką warstwą na skórę. Tego typu maski pozostają miękkie do końca zabiegu (nie wysychają ani nie twardnieją). Mają silne właściwości nawilżające, przez co po zabiegu skóra jest gładka, delikatna i napięta. Z powodu tych właściwości maski kremowe bywają nazywane maskami liftingującymi. Ich częstym składnikiem są substancje pudrowe, które zwiększają ich zdolność adsorpcyjną w stosunku do zrogowaciałych komórek i lipidów.
Maski proszkowe lub stałe
Wymagają połączenia z wodą przed użyciem w celu uzyskania papki, która po rozsmarowaniu na skórze odparowuje i zastyga. Można je usunąć za pomocą wilgotnych kompresów. Do produkcji tego typu masek stosuje się organiczne i nieorganiczne surowce naturalne, takie jak borowina, muł morski, glinka kaolinowa, skrobia kukurydziana, pszenna lub ryżowa, mąka owsiana, węglan wapnia i inne. W zależności od składu maski charakteryzują się różnym odczynem pH – wodny żel krzemionkowy ma odczyn kwaśny, a węglan wapnia zasadowy. W zależności od zastosowanych substancji maski organiczne mogą mieć dodatkowe właściwości, np. przeciwzapalne, łagodzące, antyseptyczne. Maski nakładane na duże obszary ciała mogą działać ogólnoustrojowo. Ponadto dla organizmu istotne będzie ogrzanie dużej powierzchni skóry, co może mieć niekorzystny wpływ u osób z chorobami serca, zaburzeniami krążenia lub osteoporozą. Intensywne pobudzenie krążenia sprzyja wypłukiwaniu minerałów z organizmu, dlatego takich intensywnych zabiegów nie poleca się m.in. kobietom w ciąży i karmiącym piersią.
Maski kolagenowe
Produkowane są na bazie liofilizowanych włókien kolagenowych ze skóry wołowej lub na bazie alg. Częstym dodatkiem w tych maskach jest elastyna i kwas hialuronowy. Włókna kolagenowe są istotnym elementem budulcowym tkanek, gdyż tworzą połączone ze sobą przestrzenne struktury. Od jakości włókien kolagenowych zależy jędrność, elastyczność i spoistość skóry. Przez całe życie następuje naturalny cykl budowy oraz degradacji włókien kolagenowych. Z wiekiem jednak i pod wpływem szkodliwych czynników dominują procesy degradacji. Jeśli struktura kolagenowa traci swoje sprężyste właściwości, skóra wiotczeje i pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki. Taki proces następuje w wyniku naturalnego starzenia się skóry. Zmarszczki uwidaczniają się również wraz ze znikaniem wakacyjnej opalenizny, kiedy są szczególnie widoczne na przesuszonej słońcem skórze. Maski kolagenowe najpopularniejsze są późnym latem, w terapiach anty-aging oraz po zabiegach mikrodermabrazji, kuracjach dermatologicznych czy operacjach plastycznych.
Maski termiczne
Bazą maski termiczno-modelującej jest zwykle siarczan wapnia lub glinka kaolinowa. Grubą warstwę maski nakłada się na skórę. W czasie wysychania maska powoli oddaje ciepło. Temperatura pod maską może wynosić nawet 45°C, w zależności od ilości substancji oddających ciepło. Podstawą zabiegu jest przegrzanie tkanek znajdujących się pod maską. Odmianą maski termicznej jest maska parafinowa. Parafina w temperaturze pokojowej jest woskiem stałym, a po podgrzaniu do 50–60°C upłynnia się. Maski parafinowe stanowią podstawę zabiegów pielęgnacji dłoni i stóp, czyli tych części ciała, na które najłatwiej je zaaplikować. Dłonie lub stopy zanurza się kilkakrotnie w ciepłej parafinie, aż zostaną całkowicie pokryte grubą warstwą zastygniętego preparatu. Na inne części ciała parafinę można nałożyć za pomocą pędzla lub szpatułki. W zabiegach można wykorzystywać parafinę wzbogaconą o substancje odżywcze, olejki eteryczne lub składniki pochodzenia morskiego, czyli tzw. parafango. Maski termiczne przeciwwskazane są u osób z zaburzeniem krążenia, nadciśnieniem, żylakami i rozszerzonymi naczynkami lub innymi chorobami żył. Wysoka temperatura maski pobudza krążenie krwi, przyspiesza metabolizm i powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Rozpulchnienie skóry ułatwia usuwanie toksyn. Wzmocnienie efektu uzyskuje się poprzez odpowiednie przygotowanie skóry do zabiegu. Na oczyszczoną skórę nakłada się maskę kremową, serum lub ampułkę witaminową, a dopiero wtedy pokrywa skórę maską termiczną. Maski termiczne cieszą się dużym powodzeniem zimą, gdyż w tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie na zabiegi odżywcze.
Maska okluzyjna
Ciekawym zabiegiem, którego podstawą jest maska okluzyjna, jest zabieg zawijania ciała, zwany również body wrapping. Zabieg polega na pokryciu ciała preparatem zawierającym substancje aktywne, a następnie szczelnym owinięciu specjalną folią kosmetyczną. Korzyści płynące z tego zabiegu są sumą działania substancji aktywnych zawartych w kosmetykach i efektu wynikającego z zawinięcia ciała materiałem nieprzepuszczającym powietrza. Ciepło zgromadzone pod folią powoduje rozmiękczenie naskórka, znaczne zwiększenie temperatury – w szczególności skóry, przyspieszenie krążenia krwi, przyspieszenie przemiany materii. Odpowiedni sposób zawijania ciała pobudza również odpływ limfy. Zabieg wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego najbezpieczniej wykonać go u doświadczonej kosmetyczki. Technika zawijania bierze pod uwagę elementy drenażu limfatycznego oraz kompresyjne działanie zawijania, które niewłaściwie wykonane może prowadzić do zastoju krwi i limfy. Przeciwwskazania do tego zabiegu są jeszcze bardziej rygorystyczne i dotyczą chorób serca, nerek, podwyższonego ciśnienia krwi, ciąży, żylaków, przebytej zakrzepicy. Zabiegi body wrapping stosuje się w programach odchudzających i antycellulitowych, cieszących się popularnością wczesnym latem. Dodatkowym efektem zabiegów jest intensywna pielęgnacja skóry. Uzyskuje się efekt wygładzenia i napięcia, przez co skóra wygląda atrakcyjnie i młodo.
Podsumowanie
Maska kosmetyczna jest podłożem dla substancji aktywnych. Dzięki odpowiednio dobranemu do rodzaju i kondycji skóry nośnikowi substancje aktywne mają lepszy kontakt ze skórą. Szybciej się wchłaniają, wnikają znacznie głębiej i dzięki temu efekt ich stosowania jest bardziej widoczny. Maski na twarz zawierają substancje odżywiające skórę, działające napinająco i przeciwzmarszczkowo. Maski na ciało, w szczególności dotyczące okolic dotkniętych cellulitem, zawierają substancje przyspieszające metabolizm, rozbijanie tkanki tłuszczowej i usuwanie zbędnych metabolitów. Włosy wymagają najczęściej regeneracji i ochrony przez promieniami UV. W ich przypadku stosuje się również substancje modelujące i zapobiegające uszkodzeniu spowodowanemu wysoką temperaturą suszarki, prostownicy lub lokówki. W lecie stosowane są maski chłodzące i drenujące w programach pielęgnujących stopy i nogi. Gorące dni sprzyjają gromadzeniu limfy i zastoju krwi w kończynach dolnych. Natomiast maski łagodzące podrażnienia można stosować w przypadku wystąpienia zmian skórnych lub nadmiernej ekspozycji skóry na promienie UV.
Maska to koncentrat urody. Intensywne odżywienie i nawilżenie skóry zaleca się stosować na ogół raz w tygodniu przez 10–20 minut. Jest to czas potrzebny na wniknięcie substancji odżywczych. Maski są też nieocenioną pomocą w szybkiej, intensywnej i skutecznej regeneracji skóry. Dobrze sprawdzają się w kosmetycznych przygotowaniach do ważnych wydarzeń i uroczystości.
Autor: lek. Małgorzata Biernikiewicz
Źródło: Świat Farmacji, 7-8/2024