Pokaż menu

Maski kosmetyczne – urodowy koncentrat na karnawał i nie tylko

Maski kosmetyczne stosowane są w intensywnych programach pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Warto o nich pomyśleć w okresie karnawału. Stosuje się je, aby dostarczyć skórze jak najwięcej substancji odżywczych, bardziej o nią zadbać, szybciej zregenerować.

Działanie maski zależy od jej bazy oraz znajdujących się w niej substancji aktywnych. Ze względu na formę bazy kosmetyków można je podzielić na:

• maski stałe,
• maski proszkowe,
• maski miękkie (kremowe, żelowe itp.).

Baza może tylko wspomagać wchłanianie substancji aktywnych albo przez swój skład i właściwości również oddziaływać na skórę.

Maski żelowe to łatwe w użyciu preparaty na bazie np. celulozy, agaru, pektyn, alginianów, syntetycznych polimerów. Preparat nakłada się na twarz poprzez rozprowadzenie żelu opuszkami palców lub pędzelkiem. Usunięcie polega na zmyciu albo starciu preparatu, przy czym jednocześnie usuwa się wierzchnią warstwę rozmiękczonego naskórka. Z tego względu maski żelowe często nazywane są oczyszczającymi. Częstymi składnikami masek są dekstryna i skrobia, które wraz z wysychaniem maski kurczą się i dają efekt ściągnięcia lub napięcia skóry. Wysychająca maska wywołuje uczucie chłodu. Maski żelowe stosowane są do cery przetłuszczającej się i łojotokowej.

Maski kremowe najczęściej stanowią emulsję typu O/W lub W/O. Nakłada się je cienką warstwą na skórę, pozostają miękkie do końca zabiegu (nie wysychają ani nie twardnieją). Mają silne właściwości nawilżające, przez co po zabiegu skóra jest gładka, delikatna i napięta. W związku z tym maski kremowe nazywane są maskami liftingującymi. Ich częstym składnikiem są substancje pudrowe, które zwiększają zdolność adsorpcyjną w stosunku do zrogowaciałych komórek i lipidów.

Maski proszkowe lub stałe wymagają połączenia z wodą przed użyciem w celu uzyskania papki, która po rozsmarowaniu na skórze odparowuje i zastyga. Można je usunąć za pomocą wilgotnych kompresów. Do produkcji tego typu masek stosuje się organiczne i nieorganiczne surowce naturalne, takie jak borowina, muł morski, glinka kaolinowa, skrobia kukurydziana, pszenna lub ryżowa, mąka owsiana, węglan wapnia i in. W zależności od składu maski charakteryzują się różnym odczynem pH. Zależnie od zastosowanych substancji maski organiczne mogą mieć właściwości, np. przeciwzapalne, łagodzące, antyseptyczne. Nakładane na duże obszary ciała mogą działać ogólnoustrojowo. Ale uwaga, dla organizmu istotne będzie ogrzanie dużej powierzchni skóry, co może mieć niekorzystny wpływ u osób z chorobami serca, zaburzeniami krążenia lub osteoporozą. Ponadto gwałtowne pobudzenie krążenia sprzyja wypłukiwaniu minerałów z organizmu, dlatego tak intensywnych zabiegów nie poleca się m.in. kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Maski kolagenowe produkowane są na bazie liofilizowanych włókien kolagenowych ze skóry wołowej lub na bazie alg. Częstym dodatkiem jest elastyna i kwas hialuronowy. Włókna kolagenowe są istotnym elementem budulcowym tkanek, gdyż tworzą połączone ze sobą przestrzenne struktury. Od jakości włókien kolagenowych zależy jędrność, elastyczność i spoistość skóry. Przez całe życie następuje naturalny cykl budowy oraz degradacji włókien kolagenowych. Jeśli struktura kolagenowa traci swoje sprężyste właściwości, skóra wiotczeje i pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki. Taki proces następuje w wyniku naturalnego starzenia się skóry. Maski kolagenowe najpopularniejsze są późnym latem, w terapiach antyaging oraz po zabiegach mikrodermabrazji, kuracjach dermatologicznych czy operacjach plastycznych.

Bazą maski termiczno-modelującej jest zwykle siarczan wapnia lub glinka kaolinowa. Grubą warstwę maski nakłada się na skórę. W trakcie wysychania maska powoli oddaje ciepło. Temperatura pod maską może wynosić nawet 45°C, w zależności od ilości substancji oddających ciepło. Podstawą zabiegu jest przegrzanie tkanek znajdujących się pod maską.

Odmianą maski termicznej jest maska parafinowa. Parafina w temperaturze pokojowej jest woskiem stałym, a po podgrzaniu do 50–60°C upłynnia się. Maski parafinowe stanowią podstawę zabiegów pielęgnacji dłoni i stóp. Zanurza się je kilkakrotnie w ciepłej parafinie, aż zostaną całkowicie pokryte grubą warstwą zastygniętego preparatu. Na inne części ciała parafinę można nałożyć pędzlem lub szpatułką. W zabiegach można wykorzystywać parafinę wzbogaconą substancje odżywcze, olejki eteryczne lub składniki pochodzenia morskiego, czyli tzw. parafango. Wysoka temperatura maski pobudza krążenie krwi, przyspiesza metabolizm i powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Rozpulchnienie skóry ułatwia usuwanie toksyn. Wzmocnienie efektu uzyskuje się poprzez odpowiednie przygotowanie skóry do zabiegu. Na oczyszczoną skórę nakłada się maskę kremową, serum lub ampułkę witaminową, a dopiero wtedy pokrywa skórę maską termiczną. Maski termiczne przeciwwskazane są u osób z zaburzeniem krążenia, nadciśnieniem, żylakami i rozszerzonymi naczynkami lub innymi chorobami żył.

Ciekawym zabiegiem, którego podstawą jest maska okluzyjna, jest zabieg zawijania ciała, zwany również body wrapping. Zabieg polega na pokryciu ciała preparatem zawierają-cym substancje aktywne, a następnie szczelnym owinięciu specjalną folią kosmetyczną. Korzyści płynące z tego zabiegu są sumą działania substancji aktywnych zawartych w kosmetykach i efektu wynikającego z zawinięcia ciała materiałem nieprzepuszczającym powietrza. Ciepło zgromadzone pod folią powoduje rozmiękczenie naskórka, znaczne zwiększenie temperatury – w szczególności skóry, przyspieszenie krążenia krwi, przyspieszenie przemiany materii. Odpowiedni sposób zawijania ciała pobudza również odpływ limfy. Zabieg wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego najbezpieczniej wyko-nać go u doświadczonej kosmetyczki. Technika zawijania bierze pod uwagę elementy drenażu limfatycznego oraz kompresyjne działanie zawijania, które niewłaściwie wykonane może prowadzić do zastoju krwi i limfy. Przeciwwskazania do tego zabiegu dotyczą chorób serca, nerek, podwyższonego ciśnienia krwi, ciąży, żylaków, przebytej zakrzepicy. Zabiegi body wrapping stosuje się w programach odchudzających i antycellulitowych, cieszących się popularnością wczesnym latem. Dodatkowym efektem zabiegów jest intensywna pielęgnacja skóry. Uzyskuje się efekt wygładzenia i napięcia, przez co skóra wygląda atrakcyjnie i młodo.

Maska kosmetyczna jest podłożem dla substancji aktywnych. Dzięki odpowiednio dobranemu do rodzaju i kondycji skóry nośnikowi substancje aktywne mają lepszy kontakt ze skórą. Szybciej się wchłaniają, wnikają znacznie głębiej i dzięki temu efekt ich stosowania jest bardziej widoczny. Maski na twarz zawierają substancje odżywiające skórę, działające napinająco i przeciwzmarszczkowo. Maski na ciało, w szczególności dotyczące okolic dotkniętych cellulitem, zawierają substancje przyspieszające metabolizm, rozbijanie tkanki tłuszczowej i usuwanie zbędnych metabolitów. Włosy wymagają najczęściej regeneracji i ochrony przez promieniami UV. W ich wypadku stosuje się również substancje modelujące i zapobiegające uszkodzeniu spowodowanemu wysoką temperaturą suszarki, prostownicy lub lokówki. W lecie stosowane są maski chłodzące i drenujące w programach pielęgnujących stopy i nogi. Gorące dni sprzyjają gromadzeniu limfy i zastoju krwi w kończynach dolnych. Natomiast maski łagodzące podrażnienia można stosować w wypadku wystąpienia zmian skórnych lub nadmiernej ekspozycji skóry na promienie UV.

Maska to koncentrat urody. Intensywne odżywienie i nawilżenie skóry zaleca się stosować na ogół raz w tygodniu przez 10–20 minut. Jest to czas potrzebny na wniknięcie substancji odżywczych. Maski są też nieocenioną pomocą w szybkiej, intensywnej i skutecznej regeneracji skóry.

Tkaninowa maska do twarzy jako karnawałowe last minute
Tu sprawdzi się doskonale tzw. maseczka w płachcie. To nic innego jak maseczka pod postacią tkaniny, nasączonej rozmaitymi wyciągami roślinnymi i witaminami. Stosowanie maski w tej postaci jest, wbrew pozorom, bardzo proste: pacjent nakłada płachtę, trzyma ją na twarzy około 20 minut, po czym zdejmuje i wyrzuca. Takiej maski nie trzeba zmywać, ani jakoś specjalnie przygotowywać przed użyciem. Pozostałość można delikatnie wklepać opuszkami palców aż do całkowitego wchłonięcia. Przed wielkim wyjściem sprawdzą się także szybkie maseczki liftingujące.

Podsumowanie
Wybór masek jest ogromny, również w aptekach. Warto zachęcać pacjenta, który kupuje tylko krem pielęgnacyjny, do uzupełnienia kosmetyczki o produkty bardziej skoncentrowane. Taka porada jest szczególnie korzystna dla osób po 50. roku życia, jak również tych, którzy na co dzień są tak zabiegani, że nie mają czasu na tradycyjną pielęgnację. Polecając pacjentowi odpowiedni produkt weźmy pod uwagę nie tylko rodzaj skóry i wiek, ale też wygodę stosowania wiele łatwiej jest stosować gotowy już produkt niż preparat, którego zastosowanie wymaga specjalnych przygotowań). Pamiętajmy, aby nie obiecywać zbyt wiele. Maski niewątpliwie delikatnie poprawiają koloryt skóry, nieco ją rozświetlają czy wygładzają, ale o skórę trzeba dbać regularnie (także poprzez dietę i zdrowy tryb życia), a nie tylko od święta.

Źródło: Świat farmacji, styczeń 2022
Autor: lek. Małgorzata Biernikiewicz

9 stycznia, 2022 powrót