Pokaż menu

Olej laurowy

Olej laurowy posiada wiele dobroczynnych właściwości wpływających na zdrowie. Wspomaga łagodzenie zmian skórnych, hamuje wypadanie włosów. Działa regenerująco, rozluźnia mięśnie, pozytywnie wpływa na samopoczucie i nastrój, wspomaga koncentrację.

Wawrzyn szlachetny (łac. Laurus nobilis) zwany również drzewem bobkowym, drzewem laurowym jest bardzo popularną rośliną przyprawową, leczniczą oraz ozdobną. Jest krzewem wieloletnim o zwartym, pionowym pokroju. Może dorastać do 10 metrów wysokości, jednak w naszym klimacie to rzadkość. Roślina charakteryzuje się ciemnozielonymi, sztywnymi, ostro zakończonymi liśćmi o lancetowatym kształcie. Po roztarciu wydzielają charakterystyczny zapach. Laur szlachetny kwitnie w marcu lub w maju. Jego kwiaty są drobne, żółto-zielone, owocem jest owalna jagoda. Drzewko laurowe wywodzi się z Azji, jednak powszechnie występuje w basenie Morza Śródziemnego (szczególnie we Francji, Włoszech, Grecji), Afryce Północnej (Tunezja, Algieria), Azji Zachodniej oraz na Bliskim Wschodzie. Pełni ważne miejsce w kulturze starożytnej. Wieńce wykonane z liści laurowych były symbolem zwycięstwa oraz siły. Jego dobroczynne właściwości znano już od starożytności. Roślinie tej przypisywano magiczne właściwości. W starożytnej Grecji stosowano je do wróżb Wyroczni w Delfach.

Liście laurowe są popularną przyprawą stosowaną w kuchniach całego świata. Nie tylko podnoszą walory smakowe, cenione są za swój charakterystyczny aromat, ale również łagodzą wzdęcia oraz ułatwiają trawienie. Ponadto wspomagają pracę wątroby, oczyszczają organizm, przyspieszają gojenie się ran. Dodatkowo liście skutecznie odstraszają szkodniki spożywcze.

Olej laurowy powstaje w procesie ekstrakcji gorącą wodą lub rozpuszczalnikiem miąższu owoców wawrzynu szlachetnego. Do wytwarzania oleju do celów kosmetycznych oraz leczniczych nie stosuje się metody tłuczenia na zimno. Sposób ten powoduje uwalnianie się z owoców toksycznych związków, które w kontakcie z wodą przekształcają się w cyjanowodór. Owoce, kiedy dojrzewają zmieniają kolor z zielonego na czarne. Ze względu na dużą zawartość chlorofilu olej laurowych charakteryzuje się zielonym, nasyconym kolorem. Jego zapach jest korzenny i ziołowy. W temperaturze pokojowej jest w postaci stałej lub półpłynnej, a powyżej 30°C zaczyna się topić. Dlatego przed użyciem należy rozgrzać buteleczkę w ciepłej wodzie. Konsystencja oleju jest lekka, dobrze wchłania się w skórę i nie pozostawia na niej tłustej warstwy. Olej laurowy jest składnikiem mydła z Aleppo, które stosuje się do pielęgnacji cery problematycznej.

Skład oleju laurowego

W zależności od miejsca pochodzenia i odmiany rośliny skład oleju laurowego jest nieco inny. Charakteryzuje się obecnością fitosteroli oraz różnych wosków. Zawiera 40% kwasów tłuszczowych (m.in. laurynowy, palmitynowy, oleinowy, linolowy) oraz 1% olejków eterycznych. Problem może stanowić identyfikacja kwasów tłuszczowych oraz, co za tym idzie, konsystencja oleju. Przykładowo: surowiec otrzymywany w Turcji w ponad 50% zawiera 50% kwas laurynowy. Z kolei olej tłuczony na Maderze tylko 18% tego kwasu tłuszczowego.

Właściwości oleju laurowego

Unikalny skład oleju laurowego sprawia, że charakteryzuje się on cennymi właściwościami. Działa m.in. oczyszczająco, dezynfekująco, ściągająco, rozkurczowo oraz łagodząco. Jest również naturalnym środkiem odstraszającym komary.

Olej laurowy znalazł szerokie zastosowanie w kosmetologii. Stosuje się go w łagodzeniu problemów skórnych (np. wypryski). Stosowany miejscowo na zmiany skórne przyspiesza gojenie się krostek oraz zmniejsza stan zapalny. Co ważne, olej laurowy mimo zielonej barwny nie koloryzuje skóry oraz nie pozostawia na niej tłustego filmu. Olej laurowy stosowany na ciało oraz na twarz oczyszcza skórę, tonizuje ją oraz działa ściągająco. Zmiękcza skórę i koi jej podrażnienia. Działa silnie regenerująco. Ze względu na dużą zawartość w surowcu kwasu laurowego o silnych właściwościach pieniących jest składnikiem naturalnych mydeł.

Jest on również wykorzystywany w przypadku wypadania włosów, ponieważ wzmacnia cebulki włosowe oraz powstrzymuje łupież. Dzięki swoim właściwościom wzmacniającym oraz łagodzącym pielęgnuje skórę głowy. Poprawia krążenie krwi, przez co stymuluje do wzrostu cebulki włosów, wzmacnia kondycję skóry głowy oraz paznokci. Regularnie stosowany zmniejsza przetłuszczanie się włosów. Jest to surowiec, który doskonale nadaje się do pielęgnacji włosów latem, ponieważ wykazuje działanie chłodzące oraz odświeżające.

Olej laurowy można stosować również w połączeniu z innymi olejami, np. olejem z czarnuszki, jojoba, ze słodkich migdałów lub kokosowym. Takie połączenie jest szczególnie zalecane dla osób o cerze wrażliwej, ponieważ czysty olej laurowy możne u niektórych wywołać niewielkie podrażnienie.

Właściwości ściągające, rozkurczowe oraz łagodzące oleju laurowego sprawiają, że jest to naturalny surowiec do stosowania zewnętrznego na stawy. Stymuluje relaksację mięśni, reguluje krążenie krwi. Doskonale sprawdza się w masażu zmęczonych partii ciała np. ramion, szyi, karku. Można go również zastosować do masażu skroni. Należy jednak pamiętać o zmieszaniu go z innym olejem bazowym lub kremem.

Olej laurowy można zastosować w postaci okładów na klatkę piersiową lub do inhalacji. Reguluje temperaturę ciała, zmniejsza gorączkę oraz wzmacnia potliwość, co przyczynia się do usuwania toksyn z organizmu.

Surowiec ten charakteryzuje się dużą trwałością, dzięki temu zachowuje świeżość i swoje właściwości na długo. Należy jednak przechowywać go w suchym i ciemnym miejscu.

Źródło: Świat Farmacji, 06/2021

1 sierpnia, 2021 powrót