Ziołowe sposoby na ból gardła i chrypkę
Ból gardła jest jedną z najczęstszych oraz męczących dolegliwości pojawiających się w okresie jesienno-zimowym. Objawia się drapaniem, bólem zlokalizowanym w górnych drogach oddechowych oraz uczuciem suchości. Aby złagodzić te nieprzyjemne objawy warto zastosować zioła o właściwościach powlekających i odkażających: tymianek, rzepik czy szałwię.
Ból gardła jest ogólnym pojęciem, które określa zespół nieprzyjemnych i uciążliwych dolegliwości o różnym nasileniu i umiejscowieniu, pojawiający się bez względu na porę roku. Typowymi objawami są: silny ból zlokalizowany w gardle, krtani, ból migdałka, w okolicach ślinianek oraz w krtani, uczucie suchości, pieczenie oraz drapanie. Bólowi gardła często towarzyszą trudności w przełykaniu i mówieniu, obrzęki, stany zapalne błony śluzowej oraz chrypka. W ponad 90% przypadków przyczyną bólu gardła są infekcje wywołane przez wirusy, rzadziej bakterie czy grzyby. Może on być również objawem towarzyszącym innych, poważniejszych chorób tj. szkarlatyna, ospa wietrzna, odra, zapalenie dziąseł, próchnica zębów, mononukleoza czy zmiany nowotworowe.
Dobrym sposobem łagodzenia nieprzyjemnych objawów bólu gardła jest stosowanie płukanek. W trakcie płukania gardła następuje usuwanie części drobnoustrojów z błony śluzowej, co znacznie przyspiesza zakończenie infekcji. Jeżeli stosuje się płukanki na bazie ziół, które wykazują działanie odkażające, to taki zabieg jest jeszcze skuteczniejszy. Z kolei zioła o działaniu przeciwzapalnym można zastosować do ciepłych okładów lub nacierania szyi. Ciepło łagodzi ból oraz poprawia ukrwienie tkanek.
Aby złagodzić dolegliwości warto sięgnąć po naturalne sposoby – zioła takie jak tymianek, szałwia, rzepik, rumianek, kora dębu czy czosnek.
Tymianek pospolity (Thymus vulgaris)
Tymianek pospolity jest rośliną pochodzącą z krajów basenu Morza Śródziemnego. Obecnie jest uprawiany w wielu krajach Europy oraz Ameryki, jak również w Polsce. W medycynie ludowej był stosowany jako skuteczny środek przeciwko wirusom i bakteriom, zalecany do łagodzenia napadów męczącego kaszlu.
Tymianek wykazuje działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Liczne badania potwierdziły jego skuteczność we wspomaganiu układu oddechowego. Właściwości aseptyczne i przeciwbakteryjne tymianku są wykorzystywane w łagodzeniu infekcji gardła, jamy ustnej oraz chrypki. Działa również wykrztuśnie i rozkurczowo, pomaga zwalczać i łagodzić kaszel. Jest częstym składnikiem preparatów na kaszel suchy oraz mokry.
Tymianek jest bogatym źródłem substancji czynnych: olejków eterycznych (tymolu), flawonoidów, saponin, fenolokwasów oraz garbników. Związki te działają przeciwzapalnie, przeciwdrobnoustrojowo oraz powlekająco i osłaniająco na błony śluzowe. Dodatkowo nawilżają i powlekają śluzówkę.
Jednak obecny w tymianku tymol przyjęty w większym stężeniu może wywoływać nudności, wymioty i stany zapalne żołądka. Jest również przeciwwskazany dla kobiet w ciąży ze względu na ryzyko przedwczesnych skurczów macicy. Dlatego należy rozważnie go stosować i nie przekraczać zalecanych dawek.
Szałwia lekarska (Salvia officinalis L.)
Szałwia lekarska jest półkrzewem, który naturalnie występuje w krajach basenu Morza Śródziemnego. Nazwa łacińska zioła pochodzi od słowa „salvere” oznaczającego „leczyć”. Ze względu na bogactwo związków aktywnych o różnych strukturach chemicznych znalazła zastosowanie w medycynie. Głównymi substancjami leczniczymi są olejki eteryczne (tujol, cyneol, borneol, pinen, kamfora), flawonoidy, garbniki, żywice, witaminy (A, C, z grupy B) oraz składniki mineralne (magnez, potas, sód, cynk, żelazo, wapń).
Obecne w szałwii olejki eteryczne, taniny oraz substancje goryczkowe wykazują działanie antyseptyczne. Hamują namnażanie się mikroorganizmów (wirusów, bakterii i grzybów) chorobotwórczych, które są odpowiedzialne za rozwój wielu infekcji.
W łagodzeniu dolegliwości bólowych gardła wykorzystuje się napar z liści w formie płukanki. Działa on przeciwzapalnie, bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, gardła, krtani, migdałków a także dziąseł. Płukanie ust naparami z szałwii znalazło również zastosowanie w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej, aft czy pleśniawek, krwawiących dziąseł, ale także do łagodzenia bólu gardła i zapalenia migdałków. Z kolei napar stosowany do picia i inhalacji, dzięki właściwościom wykrztuśnym oraz ściągającym, ułatwia oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny.
Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.)
Rumianek jest jedną z najbardziej znanych roślin leczniczych o wszechstron- nym zastosowaniu. Wysoka zawartość olejków eterycznych (min. chamazulen, alfa-bisabolol, spiroeter), flawonoidów, fitosteroli, związków kumarynowych, fenolokwasów, garbników, śluzów oraz choliny działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, rozkurczowo na mięśnie gładkie. Ponadto przyspiesza gojenie się ran. Rumianek jest zalecany przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, zapaleniu dziąseł, a także infekcjach górnych dróg oddechowych o różnej etiologii (również grzybiczej).
Rzepik pospolity (Agrimonia eupatoria)
Rzepik pospolity jest to roślina o wielu leczniczych właściwościach, m.in. ma działanie antyseptyczne oraz łagodzi stany zapalne jamy ustnej. Ziele rzepiku od dawna wykorzystywano w medycynie naturalnej, ze względu na jego bogaty skład. Dzięki wysokiej zawartości garbników, fitosteroli, flawonoidów, olejków eterycznych, choliny, witamin (B1, PP, K) i składników mineralnych wykazuje aktywność przeciwzapalną, przeciwbakteryjną i regenerującą na błony śluzowe. Te właściwości są wykorzystywane w zwalczaniu infekcji jamy ustnej oraz gardła.
Kora dębu (Quercus cortex)
Kora dębu to surowiec pozyskiwany z młodych pni i gałęzi dębu szypułkowatego. Znalazła szerokie zastosowanie w lecznictwie, m.in. w łagodzeniu stanów zapalnych i infekcji górnych dróg oddechowych. Naparz kory dębu jest bogaty w garbniki oraz polifenole. Ich właściwości ściągające, przeciwbakteryjne (również wobec szczepów gronkowców) i wirusostatyczne są wykorzystywane w łagodzeniu objawów bólu gardła.
Czosnek pospolity (Allium sativum)
Zawarty w nim związek leczniczy allicyna działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwwirusowo, dzięki czemu znalazł on zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych gardła o różnej etiologii.
Źródło: Świat farmacji, 12/2020
Zdjęcie: pixabay.com